Strona główna > Dobór i użytkowanie soczewek > Na jakie wskaźniki zwracać uwagę wybierając soczewki?

co jest ważne przy doborze okularówOsoby, które zastanawiają się nad tym, jak wybierać soczewki okularowe powinny mieć świadomość tego, że czynniki, które będą miały w ich przypadku kluczowe znaczenie, wcale nie muszą być tymi, które one same za takie uważają. Na co zatem warto zwracać szczególną uwagę nawet, jeśli nie mówimy o czynniku jednoznacznym?

modne okularyNa pierwszy plan wysuwa się współczynnik załamania światła. W szkłach okularowych pokazuje on, na ile wydajnie załamuje się światło, jest też informacją na temat prędkości, z jaką światło przemieszcza się w danym materiale. Jest stosunkiem prędkości światła w próżni podzielonym przez prędkość tego światła, które biegnie w materiale, z którego wykonana jest soczewka.

Tu sprawdza się zależność mówiąca o tym, że im wyższy jest współczynnik załamania światła w danym materiale, tym wolniej przepływa ono przez niego. W praktyce oznacza to, że promienie bardziej się zakrzywiają, a soczewka charakteryzująca się wyższym współczynnikiem załamania światła może być cieńsza niż ta, która ma współczynnik niższy. Innym czynnikiem, którego znaczenia nie da się nie docenić jest liczba Abbego określana dla materiału, z którego wykonano soczewkę. Jest to wartość, która informuje nas o tym, jak mocno mogą być rozpraszane różne fale światła w momencie, w którym przechodzi ono przez materiał.

Materiały wykorzystywane do produkcji soczewek, które charakteryzuje niska liczba Abbego posiadają dużą dyspersję, a to oznacza, że należy liczyć się z łatwymi do wychwycenia aberracjami chromatycznymi. Mamy do czynienia z błędami optycznymi sprawiającymi, że dostrzegamy kolorowe aureole wokół obiektów. Jeśli materiał charakteryzuje się dużą skłonnością do tworzenia aberracji chromatycznych, dają one o sobie znać przede wszystkim na obrzeżach soczewek.

cienkie soczewki okularoweOsoby, którym zależy na posiadaniu cieńszej soczewki, powinny zainteresować się soczewkami, dla których typowy jest wyższy indeks załamania światła. Cieńszy, a jednocześnie znacznie bardziej atrakcyjny wygląd jest też możliwy do osiągnięcia, jeśli zdecydujemy się na tak zwany profil asferyczny. Polega on na tym, że krzywizna soczewki zmienia się stopniowo począwszy od środka aż po jej brzegi. Producenci soczewek mogą dziś więc wykorzystywać bardziej płaskie krzywizny podczas ich produkcji nie obawiając się o zmniejszenie właściwości optycznych.