Strona główna > Soczewki okularowe > Pływanie i błyski w oku

Czy kiedykolwiek wpatrywałeś się w jasne, czyste niebo lub biały ekran komputera i zobaczyłeś, jak mały sznurek lub plamka dryfuje po twoim oku? Są to tzw. pływaki i w większości przypadków są one nieszkodliwe. Jednak w niektórych przypadkach są one oznaką zagrożenia medycznego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak je odróżnić.

Czym są pływacze:

Pływaki i plamki to zazwyczaj małe kawałki ciała szklistego, czyli części oka znajdującej się pomiędzy soczewką a siatkówką, które od czasu do czasu odrywają się w wewnętrznej tylnej części oka. To, co tak naprawdę widzisz, to nie same kawałki, ale ich cienie rzucane na siatkówkę. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś podążać za jednym z nich, wydaje się, że nigdy nie pozostanie on na swoim miejscu. Dzieje się tak dlatego, że poruszają się one pod wpływem ruchu oka, co powoduje ich dryfowanie. Błysk w oku jest spowodowany stymulacją nerwu wzrokowego. Może to nastąpić w wyniku stymulacji mechanicznej, np. uderzenia w głowę i "widzenia gwiazd", lub gdy siatkówka zostanie pociągnięta, rozdarta lub oderwana od tylnej części oka.

Kiedy należy się niepokoić:

oczy

Jeśli zauważysz duże zagęszczenie floaterów, którym towarzyszą błyski światła, natychmiast skorzystaj z pomocy medycznej. Nagłe pojawienie się tych objawów może oznaczać tylne odłączenie ciała szklistego lub znacznie poważniejsze odwarstwienie siatkówki. Badanie przeprowadzone pod koniec 2009 r. przez Journal of American Medical Association wykazało, że nagłe pojawienie się pływaków i błysków w oku oznacza, że jedna na siedem osób z tymi objawami będzie miała odwarstwienie lub odwarstwienie siatkówki. Odwarstwienie siatkówki jest uleczalne, ale chirurg okulista musi jak najszybciej ponownie przyłączyć siatkówkę, aby uniknąć trwałej utraty wzroku.

Jak uzyskać leczenie:

Większość ludzi nie szuka leczenia dla pływaków oczu. Jeśli jednak pływaki występują tak licznie, że upośledzają widzenie, należy porozmawiać z okulistą o laseroterapii, podczas której laser rozbija pozostałości w szklistce lub o zabiegu witrektomii, podczas którego szklistka zostaje zastąpiona płynem zawierającym sól fizjologiczną.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy widziane przez ciebie "floaters" i błyski są oznaką czegoś poważnego, nie wahaj się porozmawiać z okulistą.