Nudności, zatory, chrapanie, metki na skórze - wydaje się, że ciąża nie ma wpływu na żadną część ciała. Oczy nie są tu wyjątkiem. Zmiany w hormonach, metabolizmie, zatrzymywaniu płynów i krążeniu krwi mają wpływ na Twój wzrok podczas ciąży. Większość objawów jest niewielka i ustępuje po urodzeniu lub odstawieniu dziecka od piersi, ale niektóre sygnalizują możliwość wystąpienia poważniejszego problemu wymagającego natychmiastowej pomocy medycznej.
Choroby oczu związane z ciążą:
Prawdopodobnie możesz stwierdzić po tym, jak czują się Twoje pierścienie, czy zatrzymujesz wodę. Może to spowodować, że grubość i krzywizna rogówki nieznacznie się zwiększy, powodując niewielkie przesunięcie w Twojej recepcie. Większość okulistów nie zaleca w tym czasie wypisywania nowej recepty na kontakty lub okulary, ponieważ w większości przypadków zmiana ta cofnie się w ciągu kilku miesięcy od porodu.
Innym częstym problemem w czasie ciąży jest suchość i podrażnienie oczu spowodowane zmianą hormonów. Jeśli suchość uniemożliwia Ci noszenie dotychczasowych kontaktów, zapytaj okulistę, jakie opcje są dla Ciebie najlepsze.
Ciąża może również wpływać na istniejące schorzenia oczu. Jeśli chorujesz na cukrzycę, udaj się do okulisty przed zajściem w ciążę, a następnie na początku ciąży, aby wykonać badania przesiewowe w kierunku retinopatii cukrzycowej, która często pogarsza się w czasie ciąży. Zapytaj również swojego okulistę, czy narażenie na działanie leku jest w porządku dla dziecka.
Kiedy należy się martwić:
Istnieją pewne objawy, które mogą być oznaką poważniejszych zaburzeń. Na przykład wysokie ciśnienie krwi lub stan przedrzucawkowy mogą powodować zaburzenia widzenia. Zadzwoń do swojej położnej lub lekarza rodzinnego, jeśli masz którykolwiek z poniższych objawów:
- Nadmierna opuchlizna lub obrzęk
- Podwójne widzenie
- Niewyraźne widzenie
- Nadwrażliwość na światło
- Utrata zdolności widzenia
- Widzenie pływających i migających świateł
Jak mieć zdrowsze oczy w czasie ciąży:
Możesz pomóc złagodzić niektóre objawy oczu związane z ciążą poprzez dietę. Jedzenie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA i EFA), takich jak łosoś, orzechy włoskie i nasiona lnu może pomóc złagodzić objawy suchego oka i dodatkowo wspomóc rozwijający się mózg dziecka.