Strona główna > Dobór i użytkowanie soczewek > Kontakty Vs. Okulary: Plusy i minusy

Kontakty a okulary - co jest lepsze? Jest to odwieczna debata, o którą często jesteśmy pytani. Choć oczywiście mamy swoje uprzedzenia, to, czy wybierzesz kontakty czy okulary do korekcji wzroku, zależy w dużej mierze od Twoich osobistych preferencji, takich jak komfort, wygoda i styl życia.

Aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję, czy kontakty czy okulary są dla Ciebie najlepsze, podzieliliśmy zalety i wady każdego z nich.

KONTAKTY

Wybór właściwych soczewek kontaktowych

Według Centrów Kontroli Choróbponad 45 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych nosi soczewki kontaktowe. Może to być częściowo spowodowane tym, że używanie soczewek kontaktowych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki szerokiej gamie dostępnych opcji. Aby nosić i kupić soczewki kontaktowe, recepta na soczewki kontaktowe, która różni się od recepty na okulary, jest wymagana od lekarza okulisty i musi być aktualizowana raz w roku. Twój optometrysta może zalecić, czy Twój wzrok jest lepiej dostosowany do soczewek twardych czy miękkich, a także czy powinieneś wybrać soczewki o przedłużonym okresie użytkowania, soczewki jednorazowe czy wieloogniskowe.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Niektóre soczewki kontaktowe wymagają mniej konserwacji niż inne, ale większość z nich wymaga codziennej dezynfekcji, czyszczenia i przechowywania. Wiele uniwersalnych płynów do soczewek kontaktowych sprawia, że jest to szybkie i łatwe, ale aby uniknąć infekcji oczu, ważne jest, aby czyścić i wymieniać soczewki kontaktowe zgodnie z zalecanym harmonogramem. Jednodniowe soczewki kontaktowe są prawdopodobnie najbardziej bezobsługową opcją, ponieważ zapewniają jednorazowe noszenie bez konieczności czyszczenia i przechowywania. Nawet jeśli nosisz soczewki kontaktowe, nadal będziesz potrzebował pary okularów na receptę, aby zapewnić swoim oczom regularne przerwy w noszeniu soczewek kontaktowych lub po prostu zmienić swój styl!

Komfort noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są generalnie bezpieczne i wygodne dla większości użytkowników. Jeśli są noszone zbyt długo w ciągu dnia, mogą powodować wysuszenie i podrażnienie oczu, dlatego warto zdjąć je przed snem, aby dać oczom trochę czasu na "oddychanie". Suchość oczu może być również pogorszona przez porę roku, starszy wiek, spożywanie alkoholu, a nawet stosowanie leków przeciwhistaminowych w przypadku alergii.

Podczas gdy niektóre dolegliwości oczu podczas noszenia kontaktów wynikają z nieprawidłowego umiejscowienia i można im łatwo zaradzić, ból oczu lub poważny dyskomfort powinny być traktowane poważnie. Problemy takie jak otarcia rogówki, które mogą wystąpić, gdy cząsteczka utknie pod soczewką kontaktową i spowoduje zarysowanie rogówki, mogą być bardzo szkodliwe.

Noszenie kontaktów podczas uprawiania sportu

Czy kontakty są lepsze niż okulary do ćwiczeń lub uprawiania sportu? W wielu przypadkach tak. W przeciwieństwie do okularów, kontakty nie przeszkadzają podczas ćwiczeń lub uprawiania sportu. Nie zaparowują również jak okulary i mogą zapewnić lepsze widzenie, ponieważ powodują mniej przeszkód i zniekształceń w polu widzenia. Jednakże, ponieważ kontakty zakrywają powierzchnię oka, zmniejszają ilość tlenu, który dociera do oka. Może to przyczynić się do powstania zespołu suchego oka i pogorszyć jego stan.

SZKŁA

Wybór właściwych okularów

Wygodne i przenośne okulary to praktyczne rozwiązanie dla wzroku, które łączy się z modą nie wymagającą konserwacji. Od okularów bez obręczy po kolorowe, octanowe oprawki - użytkownicy mają nieskończony wybór, aby dopasować je do swoich cech i osobistego stylu. Łatwo jest również dodać opcje soczewek dostosowane do indywidualnych potrzeb, takie jak ochrona przed światłem niebieskimfotochromowe (które pozwalają soczewkom przyciemnić się w słońcu) i powłoki antyrefleksyjne. Wszystkie te opcje pomagają Twoim oczom lepiej funkcjonować w różnych warunkach.

Okulary nie zawsze są ulubioną opcją dla osób z wyższymi receptami, ponieważ zwiększona waga grubszych soczewek może być uciążliwa. Mogą one również powodować, że niektórzy ludzie mają nieostre widzenie peryferyjne.

Dbanie o okulary

Okulary zazwyczaj kosztują mniej niż soczewki kontaktowe. W przeciwieństwie do kontaktów, są one trwalsze, nie wymagają drogich środków czyszczących i nie trzeba ich regularnie zamawiać. Ogólnie rzecz biorąc, dobrej jakości para okularów powinna wystarczyć na kilka lat, przy niewielkiej konserwacji poza regularne czyszczenie i bezpiecznego przechowywania.

Komfort okularów

Kluczem do komfortu użytkowania okularów jest właściwe dopasowanie i prawidłowa recepta. Źle dopasowana para okularów może powodować dyskomfort na mostku nosa lub za uszami. Zawsze upewnij się, że masz aktualną receptę, prawidłowo zmierz PD, i poświęciłeś czas na prawidłowe wyregulować swoje nowe okulary.

Ponadto, okulary mogą zapewnić pewną ochronę przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak kurz lub inne zanieczyszczenia. Nie pogarszają one również problemów takich jak suchość oczu i alergie, a noszenie ich faktycznie zmniejsza ryzyko infekcji oczu lub podrażnień, ponieważ nie dotykają one powierzchni oczu. W rzeczywistości wiele osób noszących soczewki kontaktowe tymczasowo zmienia je na okulary, gdy doświadczają infekcji oczu lub gdy po prostu potrzebują wakacji od soczewek kontaktowych.

Noszenie okularów podczas uprawiania sportu

Jeśli uprawiasz sporty o dużej intensywności, być może będziesz musiał zdecydować się na osobną parę okulary sportowe na receptę ponieważ zwykłe okulary mogą nie wytrzymać. Okulary mogą być uciążliwe, gdy zaparują podczas uprawiania sportu, w zimnej pogodzie lub przy zmianie temperatury. Po jasnej stronie, nie będziesz ryzykować utraty soczewek kontaktowych w środku wielkiej gry!

Więc, co wolisz w debacie kontakty vs. okulary? Powiedz nam w komentarzach, czy jesteś fanem kontaktów, zagorzałym użytkownikiem okularów, czy może nosisz obie te rzeczy!