Strona główna > Dobór i użytkowanie soczewek > Ćwiczenia przynoszące ulgę naszym oczom

Trwająca wiele godzin praca przed komputerowymi monitorami, potem relaks przed telewizorem, czytanie książki i do tego wszystkiego złe oświetlenie, które zmęczy nasz wzrok. Oczy, które są zmęczone potrzebują odpoczynku., najlepiej będzie robić sobie przerwę i wtedy rozluźniać swoje oczy. Ćwiczenia te mogą wydawać się banalne, ale dzięki temu można przypomnieć oczom jak można odpowiednio pracować.

W czasie pracy przy komputerze nasze oczy skupione będą na płaszczyźnie znajdującej się w bliskiej odległości. Choć oglądamy różne obrazy tak naprawdę nasze oczy nie będą oszukane. Mózg interpretuje widziany obraz jako trójwymiarowy, oglądając film wydaje się, że widzimy horyzont i dalekie przestrzenie. Ale nasze oko jednak nie będzie zmieniało akomodacji, cały czas obserwuje punkty, które są w takiej samej odległości od gałki ocznej niezależnie od tego, co będzie odczytywał nasz mózg. Aby akomodację zmienić będzie trzeba wykonywać kilka ćwiczeń.

Ćwiczenie 1

Co około 20 min patrzymy na przedmiot, który będzie oddalony o kilka metrów od nas. utrzymujemy wzrok przez kilka sekund i dokładnie oglądamy strukturę przedmiotu.

Ćwiczenie 2

Co około 30 minut zamykamy oczy na dwie minuty i patrzymy w ciemność do chwili, gdy ustaną już błyski oraz mroczki.

Ćwiczenie 3

Wykonujemy ćwiczenia na gałkach ocznych. Nie ruszamy głową i patrzymy w górę, w dół, w prawo oraz w lewo. Potem wybieramy jednolite tło o dobrym odcieniu i rysujemy wzrokiem ósemki.

Ćwiczenie 4

Decydujemy się na ćwiczenia w ramach szybkiej zmiany akomodacji. Bierzemy do ręki długopis, prostujemy się długopis ustawiamy na linii wzroku około 30 cm od nas. patrzymy na zmianę na końcówkę długopisu i wybrany wcześniej punkt, który znajduje się na tej linii kilka metrów dalej. W ten sposób będą następować zmiany akomodacji, dzięki którym będziemy mogli kontrolować co dzieje się z okiem.

Ćwiczenie 5

W każdej sytuacji warto starać się o to, by wzrok odpoczywał na kolorze zielonym. Jeśli możemy ustawiamy na biurku niedużą roślinę, nie będzie nas rozpraszać, ale zieleń będzie blisko.

Na koniec będzie trzeba również pamiętać, że nie można zbyt często mrugać. Próbujemy wyrobić sobie odruch, np. przy każdym sięganiu po herbatę, zaczynamy świadomie oraz intensywnie mrugać. Można oczekiwać, że po jakimś czasie będzie to już nasz nawyk. Trzeba również pamiętać, że nie można pocierać oczu. Niektórzy mają nawyk, by to robić, czasem to odruch bezwarunkowy w momencie, gdy mamy wysuszoną rogówkę. Przy pocieraniu będzie się tworzyć histamina, która również nasila uczucie swędzenia.