Strona główna > Dobór i użytkowanie soczewek > Jak oddać stare lub nowe okulary?

Jeśli nosisz okulary na receptę, prawdopodobnie masz w domu kilka starych par. W większości przypadków okulary te są w świetnym stanie. Jednym ze sposobów na ich dobre wykorzystanie jest przekazanie ich organizacji charytatywnej, której celem jest pomoc osobom potrzebującym w uzyskaniu dostępu do okularów korekcyjnych.

Według Światowej Organizacji Zdrowiaponad miliard ludzi na całym świecie nie widzi dobrze, ponieważ nie ma dostępu do okularów korekcyjnych. Od 2012 roku Zenni pomogło w walce z tym rosnącym problemem, przekazując ponad 580 000 par okularów na całym świecie dla osób z ponad 21 krajów oraz 250 000 par na terenie kraju dla społeczności w 47 stanach.

Stare kontra nowe

Ponieważ stare okulary korekcyjne zostały wyprodukowane specjalnie dla Twoich potrzeb, czasami trudno jest organizacjom charytatywnym znaleźć dokładnie takie same. Nie powinno Cię to jednak zniechęcać do oddawania starych okularów na receptę. Nawet jeśli nie są one idealnie dopasowane, okulary i tak zostaną dobrze wykorzystane. Zdarzały się przypadki, że ludzie, którzy byli prawie niewidomi, widzieli znacznie lepiej dzięki podarowanym okularom.

Organizacje charytatywne zajmujące się darowiznami okularów

Jeśli masz kilka par starych okularów, nasi przyjaciele z Peninsula Special Interest Lions Club z miłością oddadzą twoje zużyte okulary do ich krajowych i międzynarodowych klinik wzroku. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić zużyte okulary w etui na okulary lub bezpiecznym kartonie i wysłać na adres:

Peninsula Special Interest Lions Club - Glasses (Okulary)
151 Flying Cloud Isle
Foster City, CA 94404

Poniżej przedstawiamy inne popularne organizacje charytatywne, które pomagają w doborze okularów dla osób potrzebujących:

  • Lions Clubs International - W wielu szkołach, domach kultury, gabinetach optometrystycznych, kawiarniach itp. znajdują się skrzynki, do których można wrzucać stare okulary. Centra recyklingu okularów Lions Club znajdują się również na Alasce, w Arizonie, Kalifornii, Indianie, New Jersey, Minnesocie, Oregonie, Teksasie, Wirginii, Waszyngtonie i Wisconsin.
  • One Sight - rozprowadza podarowane i przetworzone okulary wśród ludzi w krajach o niskich dochodach, takich jak Gujana. One Sight ma centra zbiórki w Azji, Australii, Europie, Nowej Zelandii i Ameryce Północnej.
  • New Eyes for the Needy - współpracuje z organizacjami charytatywnymi, aby dostarczać okulary dla potrzebujących ludzi na całym świecie. New Eyes for the Needy przyjmuje również darowizny pieniężne na zakup okularów dla osób żyjących w ubóstwie.
  • Vision Aid Overseas - ich ośrodki okulistyczne zapewniają opiekę okulistyczną w zubożałych rejonach Ghany, Etiopii, Ugandy i Zambii. Organizacja Vision Aid Overseas przyjmuje darowizny pieniężne na zakup okularów korekcyjnych dla osób potrzebujących, a także dary w postaci starych okularów.

Inne sposoby odwdzięczania się

Przekazanie pieniędzy lub kart podarunkowych na zakup nowych okularów to także świetny sposób na odwdzięczenie się. Twoja darowizna pieniężna może pomóc osobie, która potrzebuje korekcji wzroku, zdobyć parę oprawek wykonanych zgodnie z jej receptą. Zawsze zalecamy, aby najpierw skontaktować się z organizacjami charytatywnymi, które chciałbyś obdarować pieniędzmi lub kartami podarunkowymi na zakup okularów i zapytać o ich konkretne potrzeby. Jeśli dana organizacja nie jest zlokalizowana w Twoim kraju lub regionie, rozważ skontaktowanie się z najbliższą Ci placówką, aby dowiedzieć się o szczegóły darowizny.

Oprócz oddawania okularów na skalę międzynarodową, regionalną lub krajową, możesz także pomagać na poziomie lokalnym. Na przykład, wspólnie z grupą sąsiedzką zorganizuj zbiórkę pieniędzy na zakup nowych okularów dla dzieci, dorosłych i seniorów z Twojej społeczności. Nawet podarowanie jednej pary starych okularów może odmienić życie jednej osoby.