Strona główna > Dobór i użytkowanie soczewek > Ostrość widzenia: Prawdziwe znaczenie widzenia 20/20

Większość ludzi kojarzy termin "widzenie 20/20" z "idealnym" widzeniem. Prawda jest taka, że nie ma czegoś takiego jak idealne widzenie. Dzieje się tak dlatego, że to, jak wyraźnie jesteśmy w stanie widzieć, zależy od szeregu czynników, takich jak postrzeganie głębi, kontrast, widzenie boczne, widzenie kolorów i koordynacja mięśni oczu. Dlaczego więc dążymy do osiągnięcia poziomu 20/20 i w jakiej skali jest on mierzony? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Co to jest ostrość widzenia?

Ostrość widzenia odnosi się do tego, jak blisko osoba musi się znaleźć, aby wyraźnie zobaczyć obiekt znajdujący się w odległości 20 stóp od niej. Osoba o wzroku 20/20 może zobaczyć to, co przeciętna osoba może zobaczyć na wykresie okulistycznym, gdy stoi w odległości 20 stóp. Rozbijmy to nieco bardziej, górna liczba w ułamku odnosi się do odległości w stopach, w jakiej stoisz od wykresu, a dolna liczba wskazuje odległość, w jakiej osoba o normalnym wzroku może odczytać tę samą linię, którą ty prawidłowo odczytujesz. Jeśli więc masz ostrość widzenia 20/80, oznacza to, że jesteś w stanie dostrzec szczegóły w odległości 20 stóp od tego samego obiektu, co osoba z 20/20, czyli normalnym wzrokiem, mogłaby zobaczyć z odległości 80 stóp.

Jak mierzona jest ostrość widzenia?

Wszyscy zostaliśmy poproszeni o zakrycie jednego oka i przeczytanie różnej wielkości liczb i liter z tabeli podczas badania oczu. Dzieje się tak dlatego, że okulista mierzy naszą ostrość widzenia. Ponieważ wielu lekarzy nie ma 20 stóp przestrzeni w swoim biurze, często używa się projektora i lustra do wyświetlania wykresu.

Najczęściej używanym wykresem do sprawdzania wzroku jest wykres Snellena. Jest to wykres z dużym E na górze, który większość z nas spotkała w gabinecie lekarskim. Wykres został nazwany na cześć okulisty Hermana Snellena. Ponad 150 lat po jego wynalezieniu jest to nadal jedna z najczęściej stosowanych technik pomiaru ostrości widzenia.

Czy złe widzenie jest powszechne?

Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH), połowa populacji USA w wieku 20 lat i więcej widzi gorzej niż 20/20 i dlatego potrzebuje pewnego rodzaju korekcji okularowej. Jeśli więc masz wzrok 20/20, gratulujemy, że jesteś o krok bliżej do zostania pilotem myśliwca. Jeśli nie, zdecydowanie nie jesteś w mniejszości, ale nadal powinieneś uczynić priorytetem wizytę u okulisty.

Czy potrzebuję doskonałego wzroku, aby otrzymać prawo jazdy?

Aby otrzymać prawo jazdy w USA, osoba musi mieć minimalną skorygowaną ostrość widzenia 20/40 w co najmniej jednym oku. Aby mieć ostrość widzenia 20/40 należy czytać co najmniej 5 linii w dół na wykresie Snellena. Jeśli potrzebujesz okularów, aby osiągnąć 20/40, będzie to zaznaczone na Twoim prawie jazdy. Jeśli nie spełniasz tych minimalnych wymagań, nadal możesz ubiegać się o prawo jazdy z ograniczonym użytkowaniem, ale wymagania te różnią się w zależności od stanu.

Zaplanuj badanie oczu co roku

Zalecane jest coroczne badanie oczu. Jeśli od jakiegoś czasu nie miałeś badania oczu, nie czekaj z umówieniem się na kolejną wizytę. Jeśli zauważyłeś zmianę w swoim widzeniu lub jeśli twoja recepta nie zapewnia pola widzenia z taką samą ostrością jak kiedyś, twoje oczy prawdopodobnie się zmieniły.

Kiedy już będziesz miał swoją nową receptę, rozpocznij zakupy Zacznij kupować swoją ulubioną parę oprawek Zenni. Noszenie starych oprawek może na dłuższą metę zaszkodzić Twoim oczom.

Masz problem z określeniem swojej recepty? Oto kilka wskazówek i typowe rodzaje recept, które pomogą Ci się w nich odnaleźć.