Strona główna > Dobór i użytkowanie soczewek > Zwyrodnienie plamki żółtej, przyczyny i obawy

Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą oczu, która może prowadzić do znacznej utraty widzenia centralnego, choć nie peryferyjnego, u osób cierpiących na nią. Jest ono często znane jako zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, ponieważ choroba ta występuje bardzo rzadko u osób poniżej 55 roku życia. Jak w przypadku wielu chorób oczu, utrata wzroku jest postępująca, chociaż wczesna diagnoza i leczenie mogą powstrzymać utratę wzroku u wielu osób.Przyczyny

Stan ten jest spowodowany przez problemy z naczyniami krwionośnymi połączonymi z siatkówką. Istnieją dwa główne rodzaje uszkodzeń, które powodują ten stan:

  • Gdy naczynia krwionośne stają się kruche, zaczynają się tworzyć złogi materiału zwanego druzą. Jest to tzw. suche zwyrodnienie plamki żółtej.
  • Mokre zwyrodnienie plamki żółtej, z drugiej strony, jest spowodowane tworzeniem się nowych naczyń krwionośnych. Te naczynia krwionośne są nieszczelne i łatwo ulegają bliznowaceniu, co prowadzi do utraty wzroku. Mokra" wersja choroby jest mniej powszechna niż suche zwyrodnienie plamki żółtej.

Profilaktyka

Wiek i dziedziczność są związane z rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej, i nie ma wiele, że można zrobić z obu tych rzeczy. (Choroba ta występuje również częściej u kobiet i osób rasy białej). Jednak otyłość, niewłaściwa dieta i palenie tytoniu mogą zwiększać podatność na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej, dlatego wprowadzenie pewnych pozytywnych zmian w stylu życia może zwiększyć szanse na uniknięcie choroby.

Symptomy

Najczęstsze objawy zwyrodnienia plamki żółtej różnią się w zależności od typu. Osoba cierpiąca na suche zwyrodnienie plamki żółtej może stwierdzić, że jej wzrok stał się niewyraźny, choć prawdopodobnie jest ona w stanie nadal funkcjonować, poruszać się samodzielnie i wykonywać codzienne czynności. W końcu jednak osoby cierpiące na tę chorobę stwierdzają, że ich wzrok się pogarsza i mogą potrzebować technologii wspomagających, aby zrekompensować utratę wzroku. Osoby cierpiące na "mokrą" wersję choroby mogą najpierw zauważyć, że linie proste wydają się faliste, a w centralnym polu widzenia może pojawić się ciemna plama, zgodnie z danymi National Institutes of Health.

Sposoby leczenia

W przeszłości podkreślałem znaczenie regularnych badań okulistycznych. Dużą częścią tego powodu jest to, że jest o wiele łatwiejsze dla lekarza okulisty, aby spowolnić lub zatrzymać postęp choroby oczu, jeśli on lub ona złapie go wcześnie. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o zwyrodnienie plamki żółtej, ponieważ wczesne interwencje mogą zachować Twój wzrok. Według National Institutes of Health, nie jest możliwe przywrócenie wzroku utraconego w wyniku zaawansowanego lub ciężkiego zwyrodnienia plamki żółtej.

Lekarze okuliści mogą wykonać serię testów, aby zdiagnozować ten stan. Jeśli masz suche zwyrodnienie plamki żółtej, lekarz może zalecić suplementy diety, które mogą pomóc w spowolnieniu utraty wzroku. Lekarze mogą leczyć mokre zwyrodnienie plamki żółtej za pomocą leków i operacji laserowej.

Jeśli doszło do znacznego uszkodzenia wzroku, można uzyskać pomoc w jak najlepszym wykorzystaniu posiadanej wizji oraz w dostosowaniu się do zmian we wzroku. AMD Alliance International, organizacja wspierająca osoby żyjące ze zwyrodnieniem plamki żółtej, może pomóc w znalezieniu odpowiednich zasobów, podobnie jak Amerykańska Fundacja Niewidomych.