Strona główna > Soczewki okularowe > Palenie a zdrowie oczu

Palenie a zdrowie oczu

Powszechnie wiadomo, że palenie może być związane z niektórymi rodzajami raka i chorobami układu krążenia. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób oczu. Jeśli jesteś palaczem, dobra wiadomość jest taka, że rzucając palenie możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób oczu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej:

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Badania wykazują, że u palaczy ryzyko rozwoju AMD wzrasta od 3 do 6 razy w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły. Choroba ta dotyka centralnej części siatkówki i może powodować "ślepe plamy" w centralnym polu widzenia. Jest ona główną przyczyną trwałej utraty wzroku wśród starszych Amerykanów, ale rzucenie palenia, nawet w późniejszym wieku, może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Zaćma

Zaćma powoduje zmętnienie soczewki oka, co powoduje zamglone widzenie, zwłaszcza w nocy, i może prowadzić do całkowitej ślepoty. Ponad połowa Amerykanów będzie miała zaćmę do 80 roku życia, a badania wykazują, że osoby palące dwadzieścia papierosów lub więcej dziennie podwajają swoje szanse na powstanie zaćmy. Im więcej palisz, tym większe jest to prawdopodobieństwo.

Zapalenie błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka (zapalenie środkowej części oka, czyli błony naczyniowej) może nie być tak znane jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej, ale dla palaczy ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że palenie jest z tym związane. Palacze mają 2,2 razy większe niż normalnie ryzyko wystąpienia tego schorzenia, które jest poważną chorobą oczu, mogącą prowadzić do ślepoty.

Zagrożenia dla dzieci

Niefortunnie, wiele dzieci cierpi na choroby oczu w wyniku biernego palenia. Ryzyko rozwoju alergicznego zapalenia spojówek, czyli zapalenia spojówek, wzrasta o około 20% u dzieci narażonych na środowiskowy dym tytoniowy. Kobiety palące w ciąży powinny być świadome, że palenie przez matkę wiąże się z 6,55-krotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia zeza, czyli zeza skrzyżowanego, który jest główną przyczyną ślepoty u dzieci.

Oczywiście rzucenie palenia jest dobrym pomysłem, jeśli chodzi o zdrowie oczu, ale jak każdy, kto próbował zerwać z nałogiem, może powiedzieć, że nie jest to łatwe.