Strona główna > Dobór i użytkowanie soczewek > Historia okularów do lotnictwa

Lato powoli dobiega końca i zbliża się czas powrotu do zajęć lekcyjnych. Dlaczego więc nie rozpocząć zajęć od małej zabawy z Historią Ameryki 101? Dzisiejszy temat: Okulary lotnicze. Początkowo były to okulary ochronne dla pilotów, które z biegiem lat przekształciły się w ponadczasowy styl. Przeczytaj poniżej, aby poznać historię okularów przeciwsłonecznych typu Aviator.

Źródło zdjęć: Randolph

Pochodzenie okularów typu Aviator

Na początku XX wieku piloci zaczęli testować granice lotu i latać dwupłatowcami na dużych wysokościach. Aby chronić oczy przed niskimi temperaturami powietrza (temperatura dochodziła nawet do -70°F), zakładali okulary wyściełane futrem. Kiedy pilot o nazwisku Shorty Schroeder leciał swoim samolotem na wysokości 33 000 stóp, jego gogle zaparowały. Aby móc widzieć, musiał je zdjąć. W ciągu kilku minut jego oczy zamarzły.

John A. Macready, pilot amerykańskich służb powietrznych i instruktor lotnictwa wojskowego, był wstrząśnięty, gdy pomógł swojemu przyjacielowi wyjść z samolotu i zobaczył, co stało się z jego oczami. To właśnie ten moment zainspirował Macready'ego do podjęcia współpracy z firmą Bausch & Lomb w celu zaprojektowania okularów przeciwodblaskowych, specjalnie dostosowanych do ochrony oczu pilotów przed ekstremalnymi temperaturami i promieniami słonecznymi.

Źródło obrazu: Pinterest

Okulary antyodblaskowe dla pilotów

W latach 30-tych XX wieku firma Bausch & Lomb stworzyła pierwszą wersję okularów dla pilotów. Posiadały one pozłacane druciane oprawki i soczewki w kształcie gogli wykonane z zielonego szkła mineralnego, które filtrowały promienie ultrafioletowe i podczerwone. Ze względu na ich zdolność do ochrony przed promieniami słonecznymi, Ray Ban stał się oddziałem firmy Bausch & Lomb poświęconym nowemu urządzeniu zabezpieczającemu oczy przed olśnieniem - Anti-Glare. Te nowe okulary szybko zyskały miano lotników, ponieważ były noszone przez pilotów lotnictwa Air Corp.

Źródło obrazu: Murray i Haggerty

Zdjęcie, które uczyniło ten styl ikoną

Podczas II wojny światowej lotniki zostały zaadoptowane przez wojsko amerykańskie. W 1940 r. generał Douglas MacArthur został sfotografowany podczas lądowania na plaży na Filipinach w okularach przeciwsłonecznych typu aviator. Z powodu tego kultowego zdjęcia, popyt na okulary przeciwsłoneczne typu aviator w Stanach Zjednoczonych zaczął stale rosnąć. Firma Bausch & Lomb pod koniec lat 80. zadedykowała linię okularów przeciwsłonecznych generałowi Douglasowi.

Źródło obrazu: Ed i Sarna

Popkultura przyjmuje lotniki

W latach 50-tych XX wieku lotniki zmieniły swoją funkcję na modę, kiedy gwiazdy takie jak Marlon Brando zaczęły je nosić publicznie, aby podkreślić swój styl. Nagle z okularów wojskowych stały się one uosobieniem modnego stylu życia. Aby nadążyć za popytem, firmy zaczęły produkować unowocześnioną wersję wersji wojskowej w nowych stylach i kolorach soczewek.

Popularność aviatorów, zwłaszcza wśród gwiazd i muzyków, trwała przez lata 60. i 70., kiedy to na kobietach zaczęły pojawiać się detale z dżetów i delikatniejsze kolory soczewek. W latach 80. XX wieku lotniki naprawdę ugruntowały swoje miejsce w klasycznej kulturze amerykańskiej. W filmie z 1986 r. Top Gun, Tom Cruise założył wojskowe lotniki, a sprzedaż klasycznych klasycznego stylu Ray-Ban wzrosła o 40 procent.

Wybierz swoje idealne lotniki

Dziś aviatory pozostają podstawą popkultury i nadal są częścią przemysłu modowego. Ich design ewoluował i obejmuje żywe kolory, acetatowe oprawki, odmiany tradycyjnych metalowych oprawek i oczywiście mnóstwo stylu. Sklep Zenni oferuje modny wybór okularów i szkieł przeciwsłonecznych inspirowanych stylem lotnika.