Soczewki szklane były jakby swego rodzaju podstawą w momencie, gdy zaczął się rozwijać przemysł optyczny, który miał walczyć ze słabym wzrokiem. Soczewki szklane mają doskonałe właściwości optyczne, ale niestety charakteryzują się tym, że są ciężkie i mogą łatwo pękać. Przez to może dojść między innymi do uszkodzenia wzroku. Z tego powodu takie soczewki coraz rzadziej są już w okularach stosowane.
Szczęśliwa kobieta ze swoimi okularami
To jak gruba będzie soczewka uzależnione będzie od tego jakie mamy oprawki. Jeśli mamy grubsze szkła to lepiej będzie wybrać małe i owalne oprawki. Plastikowe oprawki ukryją grubość brzegów.
- Soczewki plastikowe
Pierwsze soczewki plastikowe pojawiły się tuż po II wojnie światowej na terenie Ameryki. Była to już któraś z kolei próba przygotowania takich soczewek. Plastik Cr-39 bo tak został określony materiał z jakiego soczewki powstały stał się elementem, który jest bardzo popularny i chętnie wykorzystywany do wytwarzania soczewek. Po jego stronie stoi między innymi to, że są niskie koszty produkcji i ma świetne właściwości optyczne. Nawet mimo upływu wielu lat soczewki takie stosowane są również dziś.
- Soczewki poliwęglanowe
Firma Gentex na początku lat 70-tych minionego wieku doprowadziła do stworzenia pierwszych poliwęglanowych okularów. W kolejnych latach takie soczewki stały się jeszcze bardziej popularne i stosowane są do dnia dzisiejszego. Okazuje się, że takie soczewki stosowane są bardzo szeroko również w zakresie przygotowania szkła kuloodpornego do banków czy innych miejsc, gdzie kwestią bardzo ważną jest bezpieczeństwo. Soczewki tak wykonane charakteryzują się tym, że są lżejsze i odporniejsze niż plastikowe soczewki. Z tego powodu szczególnie często wykonuje się je do okularów dla dzieci albo do okularów dla sportowców.
Jeszcze innym materiałem jest Trivex, który ma podobną odporność jak poliwęglan i pojawił się na początku XXI wieku. Jego dużym plusem będzie to, że jest mniejsza tendencja do pojawienia się aberracji chromatycznych.