Strona główna > Dobór i użytkowanie soczewek > Co tak naprawdę oślepiło Mary Ingalls z "Małego domku"


Jako dziecko miałam obsesję na punkcie serii książek Laury Ingalls Wilder "Little House on the Prairie", a także serialu telewizyjnego, który był jej inspiracją. Podobnie jak wielu fanów Małego Domku, byłam głęboko przerażona, gdy Mary, starsza siostra Laury, stała się niewidoma, choć wada wzroku Mary stała się ważną częścią fabuły zarówno w książkach, jak i w serialu telewizyjnym.

Zarówno w książkach, jak i w serialu, ślepota Mary jest przypisywana szkarlatynie, która "osiadła w jej oczach". (W niektórych innych pismach, Wilder wskazuje, że Mary miała również udar).

Podczas gdy Mary wraca do zdrowia, jej wzrok nadal się pogarsza, aż w końcu całkowicie ślepnie.

Podczas gdy całe pokolenia fanów Małego Domku bezsprzecznie zaakceptowały to wyjaśnienie ślepoty Mary, pewna profesor medycyny dziecięcej postanowiła niedawno zbadać wersję wydarzeń przedstawioną przez Wilder. To, co odkryła, sugeruje, że szkarlatyna nie była winowajcą i że zupełnie inne zaburzenie spowodowało utratę wzroku Mary.

Co naprawdę spowodowało ślepotę

Dr Beth Tarini, adiunkt na Wydziale Pediatrii i Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor, Michigan, zaciekawiła się tym pytaniem jeszcze w szkole medycznej. W końcu zaczęła badać sprawę i odkryła, że objawy Mary nie pasują do szkarlatyny.

Zamiast tego Tarini uważa, że wirusowe zapalenie opon mózgowych, poważna choroba neurologiczna, spowodowała ślepotę Mary. Tarini i jej asystent doszli do tego wniosku po przejrzeniu zarówno pism Wildera, jak i zapisów Mary Ingalls w szkole, do której uczęszczała. Zarówno Wilder, jak i zapiski szkolne wspominają, że Mary miała "gorączkę mózgową", anachroniczny termin używany do opisania zapalenia opon mózgowych, zapalenia opon mózgowych lub zapalenia mózgu, czyli stanów, które wiążą się z zapaleniem mózgu lub błon mózgowych.

Tarini uważa, że diagnoza wirusowego zapalenia opon mózgowych oferuje lepsze wyjaśnienie objawów Mary: Stan ten mógł spowodować paraliż twarzy, który rodzina Ingallsów przypisała udarowi, a także osłabienie nerwów wzrokowych, które spowodowało ostateczną ślepotę Mary.

Dlaczego zmiana?

Nikt nie wie na pewno, dlaczego Laura Ingalls Wilder zdecydowała się nazwać chorobę swojej siostry "szkarlatyną", ale dr Tarini sugeruje, że szkarlatyna, wywoływana przez te same bakterie co angina, była lepiej znaną i rozumianą chorobą. Błędna identyfikacja mogła być po prostu odrobiną literackiej licencji, która ułatwiła dzieciom zrozumienie fabuły, zwłaszcza że szkarlatyna odegrała ważną rolę w popularnej książce dla dzieci "Małe kobietki" autorstwa Louisy May Alcott.

(Szkarlatyna rzeczywiście może być śmiertelna, zwłaszcza jeśli przerodzi się w gorączkę reumatyczną, choć obecnie łatwo ją leczyć antybiotykami).

Upadek

Chociaż decyzja Wilder o uproszczeniu stanu zdrowia jej siostry dla dobra publiczności wydaje się dość niewinna, dr Tarini zauważa, że kulturowy wpływ książek o Małym Domku i programu telewizyjnego powoduje, że rodzice i dzieci wpadają w panikę, gdy otrzymują diagnozę szkarlatyny, ponieważ zakładają, że szkarlatyna może prowadzić do ślepoty. Powoduje to niepotrzebny stres dla pacjentów i ich rodzin.

Dr Tarini ma kilka mądrych rad dla swoich kolegów lekarzy: "Badania te przypominają nam, że nasi pacjenci mogą mieć błędne przekonania na temat diagnozy i że my, jako lekarze, musimy być świadomi siły słów, których używamy - ponieważ w końcu choroba jest widziana oczami pacjenta".